Drużynowym zwycięstwem zawodniczek Politechniki Śląskiej w Gliwicach i zawodników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej, które w weekend były rozgrywane w Bytomiu. Na śląskiej ściance brylowali Bianka Janecka z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Olaf Malinowski z Politechniki Lubelskiej, którzy zdobyli indywidualnie po dwa złote medale.
W tegorocznej edycji mistrzostw wzięło udział 343 zawodników z 42 uczelni. Rywalizację we wspinaczce sportowej po raz pierwszy rozegrano w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom, mieszczącym się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”.
– Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Europie o powierzchni wspinaczkowej ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych. Miejsce to jest wzorcowym przykładem rewitalizacji terenów poprzemysłowych na potrzeby sportu oraz szeroko rozumianej aktywności fizycznej – przypominał przed zawodami Mateusz Bula z AZS Katowice, organizatora tegorocznych AMP we Wspinaczce Sportowej w Bytomiu.
Już w piątek rozdano pierwsze medale. Nową akademicką mistrzynią Polski w boulderingu została Bianka Janecka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), a wśród mężczyzn w tej konkurencji triumfował Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska), który przed rokiem w Lublinie był trzeci. W sobotni wieczór podziwiano natomiast popisy zawodników we wspinaczce na trudność. Swój drugi złoty medal podczas tego weekendu zdobyła Janecka, wyprzedzając reprezentantki Politechniki Krakowskiej – Maję Rudkę i Monikę Błachut. Na podium wśród mężczyzn stanęli piątkowi laureaci. Nowym akademickim mistrzem Polski w prowadzeniu został Piotr Oleszczuk (Uniwersytet Warszawski), drugi był Kajetan Kupś (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), a trzeci – Malinowski. Z kolei w niedzielę rywalizowano we wspinaczce na czas. Najszybsi w finałach tej specjalności byli zawodnicy lubelskich uczelni – Agata Lesiewicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) oraz Malinowski, który tym samym zdobył swój drugi złoty medal tegorocznej edycji AMP.
Podczas mistrzostw w Bytomiu uhonorowano także uczelniane zespoły. Drużynowymi akademickimi mistrzami Polski we wspinaczce sportowej kobiet i mężczyzn zostali odpowiednio Politechnika Śląska w Gliwicach i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Poczynania zawodników podczas AMP we Wspinaczce Sportowej w Bytomiu śledził Tomasz Mazur, trener reprezentacji Polski seniorów. – Jako Polski Związek Alpinizmu dogrywaliśmy termin tych AMP-ów z AZS-em Katowice, uznając, że te zawody mogą stanowić ważny sprawdzian dla naszych zawodników. Za tydzień mamy Puchar Europy w Tarnowie, czyli takie międzynarodowe otwarcie sezonu. Poza Kałucką zobaczymy tam również Lesiewicz i Malinowskiego. Z weekendowych startów zawodników w AMP jesteśmy zadowoleni. Potwierdzili oni swoje duże możliwości, pokazując, że mogą aspirować o wysokie lokaty – mówi Mazur. – Z kolei Janecka 18 kwietnia wyjeżdża na pierwszy Puchar Świata do Tokio, a następnie do Seulu i Salt Lake City. We wspinaczkowym dwuboju Bianka może się postarać o kwalifikację olimpijską. Dołożymy wszelkich starań, aby udało się jej zdobyć przepustkę do Paryża. Liczymy, że sukcesy Bianki w AMP-ach będą trampoliną do kolejnych dużych osiągnięć – dodaje.
Patronat honorowy nad Akademickimi Mistrzostwami Polski we Wspinaczce Sportowej objął prezydent miasta Bytomia Mariusz Wołosz oraz senator RP Halina Bieda. Sponsorami nagród byli Grupa OberAlp (właściciel marek Salewa, Evolv, Wild Country), Himal Sport (dystrybutor marek Scarpa, Grivel, Julbo), Weld (dystrybutor marki Wings Chalk), Mammut, Lhotse, DżastClimb, HeartBeat oraz Hastan. Tegoroczne AMP we Wspinaczce Sportowej odbyły się przy wsparciu miasta Bytom oraz Fundacji Petralana. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.