Październik to tradycyjny czas szkoleń w AZS-ie. W dniach 18-20 października AZS Katowice był gospodarzem regionalnego szkolenia pn. „Akademia Rozwoju z AZS-em 5”. Po dwóch latach w Brennej (2015, 2016), oraz szkoleniach w Ustroniu (2017) i Szczyrku (2018), studenci i działacze środowiska śląskiego oraz częstochowskiego gościli w Ośrodku „Orle Gniazdo” w Hucisku, czyli na malowniczych terenach Jury Krakowsko-Czestochowskiej.
– Jest mi bardzo miło powitać wszystkich uczestników naszego corocznego szkolenia. W tym roku postanowiliśmy zmienić kierunek naszych AZS-owych podróży i zaprosić Was do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Mam nadzieję, że program, który przygotowaliśmy pozwoli Wam aktywnie i twórczo spędzić nadchodzący weekend – powitała uczestników szkolenia Beata Widawska, wiceprezes AZS Katowice.
Nadrzędnym celem każdego AZS-owego szkolenia jest przygotowanie do aktywnego i efektywnego działania w Akademickim Związku Sportowym, zarówno obecnych, już doświadczonych działaczy, jak i studentów-wolontariuszy dla których szkolenie regionalne jest często pierwszym kontaktem z AZS-em. Program tegorocznego szkolenia obejmował zarówno zajęcia stricte wykładowe, jak i warsztatowe, oparte na zespołowej pracy w grupach.
Mariusz Walczak, wiceprezes Zarządu Głównego AZS, oraz Michał Kurka przekazali uczestnikom niezbędną wiedzę, dotyczącą rosnącej roli mediów w działalności Klubów Uczelnianych AZS. Paweł Strycharczyk zaproponował autorski program szkolenia z zakresu komunikacji społecznej oraz typów osobowości. Z kolei Kamila Gałka, członkini Rady ds. Organizacyjnych Zarządu Głównego AZS, kompleksowo omówiła zagadnienie wolontariatu.
Jak to podczas każdego szkolenia spod znaku bordowego gryfa nie obyło się bez integracji, intensywnych dyskusji i wymiany własnych, AZS-owych doświadczeń i pomysłów. Na uczestników tradycyjnie czekało również wyzwanie sportowe. W tym roku była to wycieczka na położony 467 m n.p.m wierzchołek Góry Zborów.
W tegorocznym szkoleniu regionalnym udział wzięło blisko 40 studentów-działaczy z dziewięciu Klubów Uczelnianych AZS środowiska śląskiego i częstochowskiego. Najliczniej reprezentowaną jednostką był klub AZS Politechniki Częstochowskiej. Poza nim swoich przedstawicieli przysłały kluby AZS: Politechniki Śląskiej w Gliwicach i WZ w Katowicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Cieszynie, Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, a także Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Szkolenie dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.